5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun!

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü.

1972 yılında düzenlenen Stockholm Konferansı ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) kurulmuş ve akabindeki yıl, 5 Haziran tarihi Dünya Çevre Günü ilan edilmişti.

1973 yılından bu yana her yıl farklı bir tema ile kutlanan Dünya Çevre Günü, 50 yıl önce tohumlarının atıldığı Stockholm Konferansı’nın sloganı ile yeniden hayat buluyor: “Only One Earth”, yani “Tek Bir Dünya”.

Birleşmiş Milletler ise küresel farkındalık çağrısıyla; devletleri, yerel yönetimleri, sanayi kuruluşlarını, akademiyi, sivil toplum örgütlerini yani herkesi, çevreyle ilgili hedef ve eylemlerini açıklamaya davet ediyor.
Biz de Akar Tekstil olarak; önümüzdeki 3 yılı kapsayan sürdürülebilirlik hedeflerimizi Dünya Çevre Günü Resmî Web Sitesi üzerinden paylaştık. İklim Eylemi, Doğa Eylemi ve Kimyasallar ile Kirlilik Eylemi başlıkları altında toplanan hedeflerimiz:

• Güneş enerji santrali projesi ile elektrik tüketimini yüzde 25 azaltmak,
• Emisyon kaynaklarında kirletici parametrelerde yüzde 1 azaltım sağlamak,
• Fabrikalardan çıkan tehlikeli ve tehlikesiz atıkları yüzde 15 oranında azaltmak,
• Ürün ve atık suda ZDHC yasaklı listesine yüzde 100 uyum sağlamaya devam etmek,
• Üretim alanlarında su tüketimini yüzde 25 oranında azaltmak.

Son olarak; Dünya Çevre Günü artık ülkemiz için daha da önem taşıyan bir tarih. Çünkü Resmî Gazete’de yayımlanan son genelgeyle; 5 Haziran tarihinin içinde bulunduğu hafta; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla “Türkiye Çevre Haftası” olarak da kutlanacak.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftamız kutlu olsun!

Leave a Reply