Akar Tekstil

1990 yılından bu yana tekstil sektörünün her aşamasını yakından takip eden Sn. Hayrettin Akar, edindiği bilgi ve tecrübeleri 2004 yılında İzmir’de kurduğu Akar Tekstil ile hayata geçirmiştir. 2006 yılına kadar bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren Akar Tekstil, bugün kadın, erkek ve çocuk hazır giyim üretiminde 3 bin çalışanı, İzmir, Manisa ve Mardin’deki toplamda 200 bin metrekarelik üretim alanlarıyla, Türkiye’nin en büyük hazır giyim ve konfeksiyon üreticileri arasında yerini almıştır.

Yatırımlarında sürdürülebilir üretim araçlarının yanı sıra; insan kaynağını temel alan Akar Tekstil, son 2 yılda çalışan sayısını yüzde 100 oranında artırarak, en büyük yatırımını insana yapmış ve istihdama ağırlık vermiştir.

2018 yılında üretim alanlarını genişleterek farklı kentlere yayma kararı alan Akar Tekstil, ilk olarak Kula’da kurduğu, ardından Mardin Savur’da hayata geçirdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek LEED Sertifikalı yeşil fabrikasıyla, sürdürülebilir üretime katkı sağlamıştır.

Manisa ve Mardin’de fabrikalar kurarak yeni bir üretim ağı oluşturan Akar Tekstil, sürdürülebilirlik bilinci ve Ar-Ge Merkezi’nin vermiş olduğu güç ile üretim kapasitesini ve verimliliğini her geçen gün artırmaktadır.

Üretimdeki gücünü tasarıma da yansıtan Akar Tekstil, bünyesinde kurduğu Tasarım Merkezi ile birçok küresel ve ulusal markanın özgün koleksiyonlarını hazırlamakta, üreticiliğini üstlenmektedir. Tasarım sürecindeki yaratıcılığı ve hızıyla, Akar Tekstil’in tasarımlarının yüzde 70 gibi yüksek bir oranı tasarımda kalmayıp, vitrinlerde yerini almaktadır.

Üretime başladığı 2004 yılında yıllık 350 bin euro ciroya sahip olan Akar Tekstil, 2020 yılı itibarıyla yıllık 70 milyon euro ciro hedeflemektedir. Ege Bölgesi’nin en büyük 5 hazır giyim kuruluşu arasına adını yazdıran Akar Tekstil,  dünyanın önde gelen markalarından H&M, Inditex, George, C&A, Mango, We Company ve LC Waikiki için üretimlerini 5-6 hafta terminler ile yüklemektedir.

Fotoğraf Galerisi

Akar Tekstil;

  • 2004 yılında İzmir’de Sn. Hayrettin Akar tarafından kuruldu,
  • 2006’ya kadar bin metrekare kapalı alanda hizmet verdi,
  • 2006 yılında 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip daha büyük bir alana geçerek; üretim alanı ve verimliliği artırırken, çalışan sayısını ise 300’e yükseltti,
  • 2007 yılında Fa-Si Tekstil ile stratejik ortaklığa girerek, takip eden yıl içerisinde 12 bin metrekarelik alanda üretime devam etti,
  • 2014 yılında personel sayısını 900’e yükseltti, aynı yıl sonunda doğru Fa-Si Tekstil ile ortaklığını sonlandırdı,
  • 2015 sonunda 50 bin metrekaresi açık olmak üzere, toplamda 100 bin metrekarelik şu anki merkez İzmir fabrikasına taşındı ve limited şirketinden anonim şirketine dönüştü,
  • Yola çıktığı 2004 yılında yıllık 350 bin avroluk ciroya sahipken, 2017 itibarıyla 1600 personel ve 50 milyon avroluk ciroya ulaştı,
  • İzmir, Manisa ve Mardin’deki fabrikalarıyla şu an çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. Yıllık cirosunu 70 milyon avroyla hedefleyen Akar Tekstil; sürdürülebilirlik bilinci ile üretimlerine devam etmektedir.

Misyon

Sürdürülebilirliği üretimin her alanına dâhil eden, yüksek istihdam ve tedarik zinciriyle müşterileri tarafından öncelikli olarak tercih edilen, ekibiyle büyüyen ve büyüdükçe gelişmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan Akar Tekstil; tüm bu amaçlar doğrultusunda, müşteri memnuniyeti odaklı üretimler gerçekleştirmeyi misyon edinir.

Akar Tekstil, çalışanların katılımı ve desteğiyle; oluşturduğu kalite yönetim sistemi ve sürdürülebilir üretim anlayışını en verimli şekilde uygulamayı ve kesintisiz iyileştirmeyi amaçlar.

Yüksek kalite üretimleri ile küresel birçok markanın ihtiyaçlarına cevap verebilen Akar Tekstil; müşteri memnuniyetini sağlamak ve artırmak için, yazılımsal ve donanımsal her türlü teknolojiyi üretimin her alanına entegre edebilecek, yeniliklere açık bir üretim anlayışına sahiptir.

Vizyon

Akar Tekstil; yerel ve ulusal ölçekte, ekonomik kalkınmaya sürdürülebilir bir anlayış ile destek verecektir. Tedarikçilerine saygılı, dünya markalarına kendi tasarımları ile hizmet veren bir marka olmanın yanı sıra; tüm dünyada kabul gören kalite yönetim sistemlerince doğrulanmış yüksek kalitede üretimler gerçekleştiren ve bölgesinde en yüksek istihdamı yaratarak ülkeye katma değer sağlayan, lider bir örme hazır giyim firması olmayı vizyon edinir.

Değerler

• Sosyal ve çevresel çerçevede sürdürülebilir üretim,

• İnsana saygı,

• Güvenilirlik ve şeffaflık,

• Açık görüşlülük,

• Müşteri memnuniyeti,

• Ekip ruhu,

• Yaratıcılık,

• İnisiyatif/karar alabilme,

• Ekonomiye katma değer sağlamak,

• Gelişime açık olma.

İlkeler

♦ Hedef ve stratejilerimizi, değerlerimiz çerçevesinde uygulamak ve hedeflenen pazarlarda gelişimi esas alarak büyümek,

♦ Çalışan memnuniyetini sağlamak ve artırmak,

♦ Kalitede sürekliliği korumak ve yükseltmek için, kalite çıtasını daima yükseltmek,

♦ Müşteri bağlılığını sağlayacak düzeyde üretim yapmak, hizmet vermek,

♦ Sektör ile ilgili konulan çevre yasalarına uyumlu çalışmak ve örnek olmak,

♦ Enerjiyi en verimli şekilde kullanarak çevreye ve gelecek kuşaklara karşı sorumlu davranmak,

♦ Doğal kaynak kullanımını mümkün olduğu kadar en aza indirgemek,

♦ Teknolojik gelişmelere paralel olarak, çevreci bir anlayışla sürekli gelişmek,

♦ İş kanununun gereklerini yerine getirmek,

♦ İşletmemizde çocuk işçi kapsamına giren 16 yaşın altında çocuk işçi çalıştırmamak,

♦ Çalışanlarımızın, işçi sağlığı ve iş güvenliğini her zaman ön planda tutmak,

♦ Yönetim ve çalışanlar olarak eğitime verilen önemi, kalite geliştirme ve çevre ile ilgili eğitimlere yer vererek şirket çalışanlarının standartlarını yükseltmek, çevre bilincini geliştirmek ve çalışanların kalite sisteminin bir parçası haline getirmek.