E-atık Sosyal Sorumluluk Projesi

Akar Tekstil olarak; ar-ge projelerimizden yatırımlarımıza, üretimde malzeme seçiminden enerji kullanımına, doğal kaynakların korunmasından atık kaynakların değerlendirilmesine kadar, büyük-küçük her adımımızda sürdürülebilirliğin izleri var. Bir yıl önce Sürdürülebilirlik departmanımız tarafından başlatılan “Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü ve Çevre” konulu farkındalık projemiz, meyvelerini verdi. Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği ve İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi işbirliğinde hayata geçirdiğimiz e-atık sosyal sorumluluk projesi kapsamında; doğaya ve insan sağlığına en çok zarar veren tehlikeli atıklar kategorisindeki elektronik atıklar, Akar Tekstil çalışanlarının katılımıyla eğitime destek için geri dönüşüme kazandırıldı.

Sizin de evlerinizde veya işyerlerinizde kullanmadığınız elektronik cihazlarınız varsa; İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi aracılığıyla e-atıklarınızı geri dönüştürerek doğayı koruyabilir, siz de eğitime destek olabilirsiniz.

3 adımdan oluşan projemizin ilk adımı eğitimdi. Öncelikle, İzmir fabrikamızdaki çalışanlarımıza “çevre ve atık yönetimi” konusunda eğitimler vererek, farkındalık oluşturduk.

İkinci adımda ise Akar Tekstil çalışanları olarak fabrikamızdaki elektronik atıkları bilinçli bir şekilde ayrıştırıp, muhafaza ettik. Çalışanlarımız bununla da yetinmeyerek evlerindeki kullanılamaz durumdaki elektronik cihazları da getirerek projeye olan desteklerini artırdılar ve 800 kilogramı geçen e-atıkları İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi’ne teslim ettik.

Üçüncü adımda ise projeyi taçlandırarak eğitime destek olmaya karar verdik. E-atıklar ödenecek bedelle, İzmir Konak Seyfi Gülmezoğlu İlk ve Ortaokulunun kütüphanelerine kitap hediye etmeyi planlamıştık ki, İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi de projemize destek vermek istediğini söyleyerek, öğrenci kardeşlerimize olan desteğimizi büyütmüş oldu.

Bu sayede, Türk ve Doğu Klasikleri’nden 100 Temel Eser’e, Dünya Klasikleri’nden İlköğretim 100 Temel Eser’e ve Çocuk Klasikleri’nden Samed Behrengi Serisi’ne kadar birçok kitabı Seyfi Gülmezoğlu İlk ve Ortaokulunun kütüphanelerine kazandırmış olduk. Bu vesileyle, e-atık sosyal sorumluluk projesi için, sahiplenerek destek veren çalışanlarımıza ve Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği ile İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sizin de evlerinizde veya işyerlerinizde kullanmadığınız elektronik cihazlarınız varsa; İzmir Çevre Geri Dönüşüm Merkezi aracılığıyla e-atıklarınızı geri dönüştürerek doğayı koruyabilir, siz de eğitime destek olabilirsiniz.

Leave a Reply