Sürdürülebilirlikte “İyi Uygulama”

H&M’in üçüncüsünü yayımladığı ve sürdürülebilirlik konusunda en iyi uygulamalara yer verdiği platformunda, Akar Tekstil olarak yine biz de varız! 3 ayda 1 yayımlanan H&M portalı, her sayısında sürdürülebilirlik alanında iyi uygulamalar gerçekleştiren tedarikçilerine yer veriyor.

Akar Tekstil olarak; İŞKUR ve Zihinsel Engelliler Derneği ile hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projemiz de, H&M tarafından değerlendirilerek en iyi uygulamalar arasına girdi.

Yaşları 20 ila 25 arasında değişen 3 kardeşimiz, Temmuz 2019 itibarıyla İzmir fabrikamızın ikinci kalite depo biriminde çalışmaya başladı. Bu onların ilk iş deneyimiydi. Yeni bir ortam, yeni arkadaşlıklar belki de yeni bir hayatın başlangıcına hep beraber adım attık. 18 aydır beraber çalışıyor, beraber üretiyoruz.

Sürdürülebilirliği doğal kaynakların korunması, enerji kullanımı ve atık yönetiminden ibaret görmüyoruz. Sürdürülebilirliği her adımımızda benimsiyoruz.

Hedefimiz, sahada tamamen takipsiz çalışabilmeleri. O gün gelinceye kadar tüm Akar Tekstil çalışanları olarak elimizden geleni yapacağız. Bu vesileyle, bir kez daha “aramıza hoş geldiniz” diyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyoruz.

Akar Tekstil’de; sürdürülebilirliği üretimin yanı sıra; sosyal yanlarıyla da benimsiyor ve uyguluyoruz. Sürdürülebilirliği doğal kaynakların korunması, enerji kullanımı ve atık yönetiminden ibaret görmüyoruz. Sürdürülebilirliği her adımımızda benimsiyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda; 8’inci Madde İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, 10’uncu Madde Eşitsizliklerin Azaltılması ve 17’nci Madde Hedefler İçin Ortaklık Akar Tekstil’in de takipçisi olduğu amaçlardır.

Engelliler ve geçici koruma altındaki yabancılar gibi dezavantajlı grupta yer alan bireylere yönelik kapsayıcı istihdam projeleriyle, onların hayatlarına dokunmakla kalmayacak, onların da hayata dokunabilmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Leave a Reply